Tęczowe Nutki – podsumowanie pracy dydaktyczno-wychowawczej

13 lutego, 2023

Podsumowanie pracy dydaktyczno-wychowawczej

rok szkolny 2022/2023

semestr I

Tęczowe Nutki

W minionym semestrze praca dydaktyczno-wychowawcza obejmowała realizację treści zawartych w programie „Planeta dzieci. Trzylatek”, wydawnictwa WSiP. Działania dydaktyczno-wychowawcze ukierunkowane były głównie na to, aby dzieci: przystosowały się do warunków przedszkolnych, doskonaliły czynności samoobsługowe, przestrzegały wspólnie ustalonych zasad oraz przyswoiły treści zawarte w programie wychowania przedszkolnego. Przedszkolaki dobrze zaadaptowały się w przedszkolu. Tęczowe Nutki brały udział w zajęciach profilaktycznych z pedagogiem oraz logopedą przedszkolnym. Dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach z sensoplastyki, kodowania, kuchcikowa oraz zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej, sensogumy, wyrazów do globalnego czytania, tablicy interaktywnej czy zestawów Montessori. Przedszkolaki biorą udział w zajęciach dodatkowych z języka angielskiego, z języka niemieckiego, karate.

W ramach innowacji „Zamiast ciasta czy cukierka schrup marchewkę lub selerka” Tęczowe Nutki poznały warzywa i owoce oraz obchodziły:

 • Dzień Jabłka,
 • Światowy Dzień Owoców i Warzyw (konkurs plastyczny dla dzieci
  i rodziców),
 • Dzień Chleba (zapoznanie z różnego rodzaju pieczywem),
 • Światowy Dzień Makaronu,
 • Bal u Dyni Danuty,
 • Dzień Zdrowego Jedzenia (zdrowe śniadanie w sali, degustacja warzyw),
 • Owocowe Urodziny (wszystkie dzieci wg harmonogramu urodzin),
 • Dzień Buraka (zajęcia plastyczne z wykorzystaniem buraków)
 • Zabawa Andrzejkowa – W zaczarowanym sadzie,
 • Dzień Herbaty (zapoznanie z różnymi rodzajami herbat i przyprawami do herbaty,
 • Pieczenie pierników,
 • „Kino” – projekcja bajki animowanej „Ratatuj”,
 • Światowy Dzień Pizzy

W okresie jesienno-zimowym obchodziliśmy również Sprzątanie Świata, Dzień Przedszkolaka na sportowo, Dzień Kropki, Powitanie Jesieni (wykonanie kompotów, spacer do ogródków działkowych), Dzień Jeża, Dzień Chłopaka, Dzień Postaci z Bajek (zajęcia w grupie, udział w przedstawieniu teatralnym „Brzydkie Kaczątko” w wykonaniu rodziców), Dzień Niepodległości (warsztaty patriotyczne z rodzicami, wykonanie kotylionów), Dzień Pluszowego Misia, spotkanie z Mikołajem (częstowanie Mikołaja ciasteczkami upieczonymi przez dzieci), Wigilijkę przedszkolną, wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek, Dzień Babci
i Dziadka (występ przedszkolaków połączony z warsztatami).

Ponadto realizowałyśmy innowację pedagogiczna „O środowisko dbamy- papier oszczędzamy” –wykonaliśmy zabawki z makulatury (statki, roboty), wykorzystywaliśmy makulaturę podczas zajęć, pracowaliśmy na kartach pracy obustronnie skserowanych, zbieraliśmy makulaturę itp. Bardzo często dzieci słuchają opowiadań, bajek i wierszy w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom czytanych przez zaproszonych gości. Obchodziliśmy Jesienny Tydzień Muzyczny (świętowaliśmy Dzień Muzyki – święto grupy), wykonaliśmy zadania z kalendarza adwentowego, braliśmy udział w zimowo-świątecznej sesji zdjęciowej oraz Kinie Sferycznym. Tęczowe Nutki włączyły się również w zbiórkę zakrętek i książek dla Oliwierka Komana z Wadowic chorego na SMA typu 1.

Najnowsze wiadomości

Ostatnio dodane

12 lutego, 2023

SMYKI – Podsumowanie półrocza

12 lutego, 2023

Innowacja pedagogiczna w roku szkolnym 2022/2023

14 września, 2022

„My dla rodziny, rodzina dla nas. Wspieranie rodzin z uwzględnieniem ich zasobów własnych w powiecie chrzanowskim i wadowickim.”